Wprowadzenie
W prastarym mieście Krakowie, ongiś zamieszkiwanym przez Smoka, w dniach 2-4 czerwca 2017 r. odbyła się 8 Międzynarodowa Konferencja J and Beyond. Tym razem na polskiej ziemi, J and Beyond tradycyjnie skupiła w jednym miejscu największe osobowości społeczności Joomla! z przeróżnych zakątków świata. Dlatego też J and Beyond to idealna okazja do integracji z międzynarodową społecznością oraz zapoznania się z najważniejszymi trendami w dynamicznie rozwijającym się środowisku tego otwartego CMS.
Dzień pierwszy
K onferencję otworzył Robert Deutz, a zaraz po nim głos zabrał Aleksander Kuczek, vice dyrektor Open Source Matters. Aleksander zaczął swoje wystąpienie przewodnie od opowiedzenia legendy o Smoku wawelskim. To była alegoria do lekkomyślności, przeciwieństw i innych przeszkód oraz walki z nimi. Aleksander nawoływał społeczność do połączenia sił i wspólnej walki ze „smokami”.
Po wystąpieniu Aleksandra Kuczka, uczestnicy J&B przeszli do poszczególnych sal w celu wzięcia udziału w bogatej ofercie różnych ciekawych prezentacji i wykładów. Wszystkie wystąpienia były transmitowane na żywo na oficjalnym kanale J&B w serwisie YouTube. Wykłady odbywały się w ramach następujących obszarów tematycznych:
- Development,
- Integrator,
- Marketing,
- Community
- Design.
Jednocześnie prezentacje przeplatane były wystąpieniami przewodnimi (Keynote), które odbywały się w głównej sali konferencyjnej. Nie sposób w krótkim poście opisać wszystkich wystąpień, dlatego też dalej zasygnalizowane zostaną tylko te wybrane, w których uczestniczył autor. W pierwszej kolejności należy przywołać prezentację Davide Tampellini pt. Crack that password!, w której omówione zostały możliwości łamania, zabezpieczania oraz zarządzania hasłami. Następnie Viktor Vogel w wystąpieniu pt. A fast and secure Joomla! website wskazywał na 3 warstwy optymalizacji, mianowicie:
- Użytkownik – należy używać menedżery haseł, np. KeePass,
- Joomla! – warstwa aplikacji – aktualizacja i backupy bardzo często i regularnie,
- Server – bezpieczny dla Joomla! – aktualizacja PHP, etc.
Kolejnym ważnym wystąpieniem przewodnim była prezentacja Toovya Shenfeld z Izraela pt. Think before you act – the principles of accessibility. Toovya Shenfeld omawiał wytyczne dostępności w kontekście bogatych aplikacji internetowych (RIA) oraz wskazywał na wytyczne WAI-ARIA. Dzięki zastosowaniu atrybutów ARIA możliwa staje się optymalizacja pod względem dostępności takich dynamicznych komponentów RIA jak formularze, przyciski, harmonijki, etc.
Ciekawe było również wystąpienie przedstawiciela polskiej społeczności Joomla! – Andrzeja Kasprzyka, pt. How Joomla security affect SEO rankings? Andrzej Kasprzyk omawiał między innymi wpływ zabezpieczeń Joomla! na optymalizację dla wyszukiwarek. Natomiast Peter Martin w prezentacji pt. Scraping your HTML site to Joomla pokazywał jak w automatyczny sposób można dokonywać ekstrakcji treści statycznych i dynamicznych witryn do Joomla!
Dzień drugi
D zień drugi rozpoczął się od (pomijając wspólne bieganie i śniadanie) wystąpienia przewodniego Harry’ego Robertsa pt. Why Fast Matters. Roberts dowodził, że szybkość i wydajność są obecnie najważniejsze. Zalecał również permanentne mierzenie prędkości i wydajności, zarówno przed, jak i po zmianach mających na celu optymalizację. Następnie Duke Speer w wystąpieniu pt. Present Like a Pro – Top Ten Tips for Owning The Room mówił o skutecznej komunikacji podczas wystąpień, zwracając uwagę na wiele aspektów poprawy komunikacji, w tym kognitywistyczny.
Kolejną prezentację pt. Everything you need to know about Joomla! Certification przedstawił Richard van Tilborg. Było to omówienie programu certyfikacji Joomla! oraz możliwości skorzystania z materiałów dydaktycznych i wzięcia udziału w międzynarodowym egzaminie z wiedzy z Joomla! Ciekawym jest fakt, że w przygotowaniu jest wersja polska egzaminu, którego tłumaczenia podjął się Stefan Wajda. Koszt egzaminu w Polsce to 35$. Do egzaminu można było podejść już podczas J&B.
Następnym interesującym wystąpieniem przewodnim było Who Is Joomla? – dyrektora Open Source Matters – Roberta Jacobi. Robert Jacobi dowodził czym tak na prawdę jest Joomla!, podawał statystyki, omawiał cały ekosystem i wskazywał na udział społeczności przy realizacji projektu. Informacje przekazane przez Roberta Jacobiego ilustrowały ogrom przedsięwzięć i popularność CMS Joomla!.
Dzień trzeci
D zień trzeci rozpoczął się od przewodniego wystąpienia, charyzmatycznego Duke Speer’a pt. The Game of Thrones – Joomla Edition. Duke Speer opowiadał jak pracować nad projektem Joomla! aby zdobyć wygraną w „Grze o Tron”. Wystąpienie wzbudziło spore owacje! Dobrze, że można wrócić do niego na filmie.
Następne wystąpienie, autorstwa naszych polskich JPrzyjaciół – Justyny Michallek i Stefana Wajdy, nosiło tytuł Accessibility first! Autorzy na podstawie przeprowadzonych badań próbowali odpowiedzieć na pytania:
- czy Joomla! jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?
- czy Joomla! 4 będzie bardziej dostępny?
- czy dostępne są szablony i inne rozszerzenia topowych producentów oprogramowania dla Joomla!?
Prelegenci przebadali popularne frameworki pod kątem accesabillity, wykazując słabe dostosowanie tych produktów pod względem dostępności. Podczas prezentacji uczestnicy mogli także dowiedzieć się więcej o historii dostępności Joomla!, poznać różne projekty, które funkcjonowały w poprzednich wersjach, np możliwość tworzenia artykułów bez użycia myszki, a za pomocą samej klawiatury. Autorzy postulowali zwiększenie aktywności zespołu Joomla! ds. dostępności! oraz praktykę odpowiedniego oznaczanie wszelkich widgetów, ich właściwości i stanów, co nawiązywało do wystąpienia Toovya Shenfeld’a dotyczącego ARIA.
Kolejną prezentacją nt. SEO była State of the art SEO with Joomla, autorstwa Christophera Wagnera, który rekomendował praktyczne narzędzia oraz metody optymalizacji Jomla! pod wyszukiwarki na konkretnym przykładzie. Następnie Geraint Edwards przedstawił pola własne, które w liczbie 15 trafiły do Joomla! w wersji 3.7 w prezentacji pt. Joomla 3.7 Custom Fields – Using Them to Their Full Potential. Dzięki tej funkcji nie trzeba już stosować dodatkowych rozszerzeń typu CCK.
Innym ciekawym wystąpieniem było Make it fly – how to optimize for performance, które wygłosił Klas Berlič. Prelegent wskazywał jak zoptymalizować wydajność: architektura, kod, baza danych, etc. oraz rekomendował kilka praktycznych narzędzi. Z kolei Jan Krzywanek w prezentacji pt. Efficiently manage and secure multiple websites objaśniał możliwości zarządzania wieloma witrynami z jednego miejsca na przykładzie narzędzia Perfect Dashboard.
Ostatnim wystąpieniem przewodnim było You are not a web-developer. Trust me, I ain’t one either, Radka Suskiego. Radek Suski (twórca znanego komponentu SobiPro) mówił o prędkości ładowania stron w kontekście frameworków stosowanych do budowy szablonów. Radek Suski sugerował tworzenie własnych szablonów zamiast używania gotowych ram bazowych. Konferencja zakończyła się w niedzielę 4 czerwca późnym popołudniem.
Podsumowanie
J and Beyond stanowi idealną okazję do zdobycia wysokiej jakości informacji. Ta cykliczna, doskonale zorganizowana pod względem merytorycznym i organizacyjnym konferencja, zostawia pozytywne wspomnienia na lata. Pozostają również kontakty z JPrzyjaciółmi oraz praktyczny zasób wiedzy i umiejętności. Tym razem J&B odbyła się w Krakowie, gdzie w ciągu trzech dni na polu bitwy, każdy wojownik Joomla! odebrał naukę, w jaki sposób pokonać Smoka!
Zapoznaj się z pełną fotorelacją z J&B 2017
Il. wprowadzenia: logo J&B 2017, źródło: http://jandbeyond.org/
Dzięki za ciekawą relację.
Dziękuje za pozytywną opinię 🙂
Fantastyczne podsumowanie międzynarodowej konferencji JandBeyond 🙂
Dzięki serdeczne Dominik Mirosław Piotrowski ♥
Cała przyjemność o mojej stronie Sławku 🙂
Dobre spotkanie dla miłośników Joomla! 😉
Wyjątkowe:) Warto przy okazji wspomnieć, że już 23-24 września w Szczecinie odbędzie się Joomla Day Poland http://joomla-day.pl/